Розробки уроків

Тема. Поверхневі води УкраїниСтворення та налагодження діаграм різного типу, вибір типу діаграми

Мета:
Навчальна
       поглибити знання учнів про загальні особливості основних річкових систем України та їх басейнів;
       навчити використовувати набуті знання під час розв’язування конкретних задач; формувати вміння добирати тип діаграми відповідно до завдання;
Розвиваюча
        продовжити формування світоглядної ідеї про взаємозв’язки  компонентів в ПТК   на прикладі залежності гідрологічного режиму річок від клімату  і  рельєфу. Удосконалювати навички роботи з різними джерелами географічної інформації;
       розвивати  вміння самостійно міркувати, аналізувати та використовувати  інформацію;
Виховна
       виховувати відповідне відношення до водних багатств, зокрема до збереження вод річок як основного джерела водопостачання;
       виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Обладнання: настінні карти, картини, контурні карти, атласи, підручники, схеми, ілюстрації, додаткова література,  роздатковий матеріал, комп’ютери, навчальна презентація, мультимедійний проектор.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок
Форма проведення: Інтегрований урок з географії та інформатики.
Компетенції учнів на уроці:  навчальна, комунікативна,  інформаційна.
Програмне забезпечення: Табличний процесор MS Excel  
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів.
«Мозковий штурм».
 Перед тим як розпочати знайомство з річками України давайте пригадаємо:
Прийом « Асоціація»
Проводиться у вигляді гри – змагання.
Назвати та показати на карті, схемі об’єкти, які асоціюються з поняттям «поверхневі води»                             
Прийом « Експрес – тест»   (робота з роздатковим матеріалом)
1) Річка з усіма своїми притоками утворює:
         а) повінь; б) річкову систему; в) річковий басейн.
2) Територія, з якої річка зі своїми притоками збирає воду називається:
         а) повінь; б) річкова система; в) річковий басейн.
3) Початок річки називають:
         а) гирло; б) межень; в) витік.
4) Раптове, короткочасне підвищення рівня води після сильних дощів і зимових відлиг називають:
          а) паводок; б) межень; в) повінь.
5) Найвищий рівень води в річці, який буває в певний час називається:
          а) паводок; б) межень; в) повінь.
6) Найнижчий рівень води в річці, який буває в певний час називається:
          а) паводок; б) межень; в) повінь.
Інформативний диктант
-         Електронна таблиця складається з … (комірок у вигляді сітки, яка поділяється на стовпчики і рядки)
-         Будь-яка формула завжди починається з … (=)
-         Формула може містити … (числа, адреси комірок, імена функцій, дужки, знаки арифметичних дій)
-         Адреси, що мають здатність змінюватись під час копіювання формул називають … (відносними)
-         Адреса, яка містить лише один символ, - $, називається … (змішаною)
-         Адреса, в якій є символ $ і перед назвою стовпчика, і перед назвою рядка називають … (абсолютною)
-         Функція Min відноситься до (статистичних)

ІІІ. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності.
Учитель інформатики. Як бачите, ви вже багато знаєте про діаграми. Проте не завжди легко можна зорієнтуватись, який тип діаграми вибрати до певного завдання. Наприклад, як побудувати графік функції за відомими координатами точок?
Учитель географії . Значення  річок  у житті людини дуже велике. Вони є однією з основних ланок світового  кругообігу води в природі. У давнину на берегах річок засновували поселення, вирощували сільськогосподарські культури,  використовували їх як шляхи сполучення. Річки – джерела прісної води, біологічних ресурсів, без чого наше життя уявити дуже важко, взагалі  неможливо.
Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, що собою являють річки України, як вони «живуть».

IV. Повідомлення теми й мети уроку

V. Вивчення нового матеріалу
Учитель географії .
Прийом «Словничок»
Учні разом з вчителем користуючись підручником, довідниками, з’ясовують  зміст поняття: річкова ерозія, меандри, пляжі, стариця, тераси, каньйон. Наявні усі види поверхневих вод, окрім льодовиків. Головною складовою  є річки. Загальна кількість річок – близько 70 тис., з них 8 – довжиною понад 500 км.
Учитель інформатики. (Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації)
За допомогою табличного процесора можна будувати діаграми різних типів.
Кожний тип містить кілька видів діаграм — плоскі та об’ємні, звичайні, з накопиченням чи нормовані з накопиченням.
Перш ніж обрати тип діаграми, слід виділити джерело даних — діапазон клітинок таблиці, що містить дані, на основі яких буде  створюватися діаграма. Для побудови діагра­ми джерело даних має містити числові дані.
Назви типів діаграм у різних табличних процесорах можуть дещо відрізнятися — по­даватися синонімами, але їх призначення є однаковим.
Як побудувати діаграму?
Щоб побудувати діаграми потрібно виділити клітинки, вміст яких ви хочете побачити на діаграмі або підписів на осях координат, а потім вибрати вкладку Вставлення і в групіДіаграми (рис. 1)  вибрати потрібний тип діаграми та вид. Або відкрити вікно Вставлення діаграми (рис. 2) вибором кнопки відкриття діалогового вікна  цієї самої групи.
Діаграми можна розміщувати прямо в аркуші поряд з даними, котрі використовувались для побудови діаграми. Такі діаграми називаються впровадженими. Крім того, діаграма може займати в книзі окремий лист, який називається діаграмним листом.
Незалежно від того, яким чином була створена діаграма, вона завжди зв'язана з даними листа. При зміні даних діаграма буде автоматично оновлюватися.
Різні типи діаграм мають свої особливості щодо відображення даних. Для правильного вибору типу діаграм слід розуміти призначен­ня кожного з них.
Стовпчаста діаграма (вертикальна гісто­грама) демонструє зміну даних за певний період часу й ілюструє співвідно­шення окремих значень даних. Категорії розташовуються вздовж горизонталі, а зна­чення — вздовж вертикалі. Таким чином, приділяється більша увага змінам у часі. За допомогою гістограми з накопиченням де­монструється внесок окремих елементів у за­гальну суму.
Лінійчата діаграма (горизонталь­на гістограма) відображає співвідношення окремих компонентів. Категорії розташовані вздовж горизон­талі, а значення — вздовж вертикалі. Таким чином, приділяється більша ува­га співставленню значень, і менша — змінам у часі.
Лінійчата діаграма з накопиченням відобра­жає внесок окремих елементів у загальну суму.
За допомогою кругової, або секторної, діагра­ми  ілюструють як абсолютну величи­ну кожного елемента ряду даних, так і його вне­сок у загальну суму. На круговій діаграмі може бути представлений лише один ряд даних. Таку діаграму рекомендується використовувати, коли необхідно підкреслити деякий значний елемент.
На графіку — діаграмі типу Лінія — точки, що відповідають даним, з’єднуються лініями (мал. 32.11 стор.213 підручн.). На діаграмах такого типу відобража­ються тенденції зміни даних за однакові проміжки часу.
У пелюстковій, або сітчастій, діаграмі кожна категорія має власну вісь координат, що виходить із початку координат. Лініями з’єднуються всі значення з певної серії. За допомогою пелюсткової діагра­ми можна порівняти загальні значення з кількох наборів даних..
Після створення діаграму можна розміщувати в будь-якому місці ар­куша табличного процесора, вилучати, форматувати й редагувати: змі­нювати її розмір та зовнішній вигляд її окремих складових.
Найчастіше розміщують діаграму безпосередньо поруч або після да­них, узагальнених на ній. Для зручності сприйняття складні діаграми по­трібно робити більшими, а прості — меншими за розмірами.
         Перед переміщенням, зміною розміру або вилученням діаграму слід вибрати. Робиться це клацанням в області діаграми. Переміщення, змі­на розмірів і вилучення діаграми здійснюється аналогічно до виконання цих операцій для будь-якого об’єкта програм пакета Microsoft Office чи LibreOffice.
Після створення діаграми її можна форматувати та змінювати тип,
джерело даних, значення параметрів діаграми або місце розміщення.
У табличному процесорі Microsoft Excel  це можна зробити за допомогою інструментів на вкладках Конструктор та Макет, які з’являються після виділення діаграми в області Знаряддя для діаграм. Можна також клацнути правою кнопкою миші у вільному від інших об’єктів місці області діаграми та в контекстному меню вибрати відповідну вказівку, що дасть змогу змінити ці властивості. Крім того, можна змінювати параметри форматування будь-якого об’єкта на діаграмі — наприклад, розмір шрифту та інші параметри для заголовків і написів, колір ряду даних чи області побудови діаграми тощо. Для цього треба клацнути правою кнопкою миші на потрібному об’єкті та вибрати відповідно вказівку Формат рядів даних, Формат легенди, Формат осі, Формат області побудови тощо.
Фізкультхвилинка
VІ. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота за комп’ютером
1)               Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2)               Інструктаж учителя.

Робота в групах .
Група І
Завдання. Визначте тип та побудуйте діаграму за даними таблиці, що містяться у файлі«Поверхневі води України». Проаналізуйте дані, відображені на діаграмі.
Ріки України

Загальна довжина, км
Довжина в Україні, км
Дніпро
2201
981
Десна
1130
591
Південний Буг
806
806
Ворскла
464
348
Тетерів
385
385
Рось
346
346
Прут
967
272
Дунай
2960
174

Група ІІ
Вправа 2. Зміна типу діаграми, джерела даних для її побудови та параметрів форматування деяких її об'єктів.
Завдання. Змініть джерело даних діаграми «Ріки України», що знаходиться у файлі «Поверхневі води України», для побудови діаграми так, щоб на діаграмі були відображені дані лише стосовно трьох річок України – Південний Буг, Десна і ДніпроЗмініть тип діаграми на лінійчату, колір заливки стовпців діаграми та її області.

Група ІІІ
Завдання: За картами атласу визначте до басейнів якого океану належать річки України. До яких морських басейнів виносять воду річки України.
За даними таблиці  заповніть відповідними даними таблицю «Площі басейнів річок України».Визначте тип та побудуйте діаграму за даними площ басейнів річок України.


Площі басейнів річок України (%)
Дніпро


Дністер


Південний Буг


Дунай


Дон


Вісла



Зробіть аналіз за отриманими даними.
Учитель географії. Чому більшість річок України несуть свої води в Чорне море.
Група ІV
Завдання.  Визначте   похил річки .
 (Інформатика). Визначити похил річки, використовуючи дані таблиці. Дані останнього стовпчика відобразіть червоним кольором.
   
Назва річки
довжина, км
витік, м
гирло, м
похил річки
Дніпро
2201
242
0

Ворскла
464
200
70

Черемош
105
1685
300

Кальміус
210
200
0

Сула
363
155
80

Дністер
1362
1000
0

Сіверський Донець
1053
200
5,5


VІІ. Закріплення засвоєних  знань і вмінь.
Рефлексія
       Поверхневі води України – це…..
       Переважаюче живлення річок України….
       В яку пору року на річках України спостерігаються повінь, межень?
       Яку роботу виконують річки?
       Що таке меандри?
       Як визначити тип діаграми до певного завдання?
       Як змінити окремі властивості складових діаграми?
VІІ. Домашнє завдання.
       Опрацювати параграф 23,
       Практична робота № 7
       Скласти кросворд про річки України. Виконайте дане завдання за допомогою табличного редактора.

Тема: Етапи розробки презентації. Вимоги до презентації. Елементи дизайну презентації. Макети слайдів. Стильове оформлення слайдів презентації. 

Мета: сформувати уявлення про етапи розробки та вимоги до пре­зентацій, макети слайдів та стильове оформлення слайда презентації, розглянути структуру презентації та елементи дизайну; розвивати знання учнів в області інформаційних технологій; виховувати інформайційно-освічену людину, свідоме ставлення до формування інформаційної та комунікативної компетенції.

Очікувані результати: учні повинні знати вимоги до презентацій, уявля­ти етапи розробки презентацій, вміти проектувати і розробляти структуру презентації та дизайн слайдів.

Основні поняття: презентація, дизайн слайда, макет слайда, оформлення презентації, структура презентації.

Обладнання: підручник, комп’ютер зі встановленим редактором презента­цій MS PowerPoint, картки із завданням, роздаткові матеріали.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевірка кількості присутніх, та готовності класу і учнів до уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Діти, ви нещодавно закінчили вивчення теми «Основи інформаційної безпеки». Давайте пригадаємо основні моменти цієї теми. Пограємо в гру «Незакінчене речення», я починаю речення, а ви продовжуєте.
ІНТЕРАКТИВНА ГРА «НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Діти, скажіть будь-ласка, а чи любите ви подорожувати? (Так). Нажаль у нас триває навчальний рік і ми не маємо на це часу, але завдяки сьогоднішньому уроку, ми влаштуємо собі незвичайну подорож у багато цікавих куточків нашої планети.
Як же ми це зробимо? Це допоможе зробити нам вивчення сьогоднішньої теми.
ІV. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нового матеріалу
1. Етапи розробки презентації.
2. Вимоги до презентації.
3. Структура презентації.
4. Елементи дизайну презентації.
5. Макет слайда.
6. Стильове оформлення слайдів презентації.
V. Засвоєння нового матеріалу
Практичне завдання
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. (Інструктаж з правил техніки безпеки)
Робота в групах.
Група 1. Завдання 1. Створити презентацію на тему «Пори року», яка повинна містити п’ять слайдів.
Група 2. Завдання 1. Створити презентацію на тему «Здорове харчування», яка повинна містити п’ять слайдів.
Група 3. Завдання 1. Створити презентацію на тему «Види спорту», яка повинна містити сім слайдів.
VІ. Підбиття підсумків уроку
ІНТЕРАКТИВНА ГРА «МІКРОФОН»
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 3.1; відповісти на питання для самоперевірки.
Додаткове завдання: 
2. Розробити структуру та сценарій презентації «Сім природних чудес України»

Тема уроку. Виділення фрагментів тексту. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння.
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям фрагмент тексту;сформувати вміння копіювати, переміщувати, вилучати, вставляти фрагменти тексту; удосконалювати навички роботи в середовищі текстового процесора;
виховна: виховувати вміння орієнтуватися у сучасній обчислювальній техніці;
розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння аналізувати і систематизувати знання, робити висновки.
Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь і навичок.
Обладнання: персональні комп’ютери, програмне забезпечення.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
Тестування учнів на комп’ютері.
Робота по картках з контрольними питаннями.
ІІІ. Мотивація навчально - пізнавальної діяльності.
Ви вже вмієте вводити (набирати) текст з клавіатури. Як ви вже зрозуміли, це досить копітка справа. Щоб полегшити роботу і зекономити час, деякі операції можна виконувати з цілими фрагментами тексту. Про це ви дізнаєтесь під час сьогоднішнього уроку.
ІV. Оголошення теми, мети і завдань уроку
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Клас ділиться на групи по 3-4 учні у кожній для виконання завдань та подальшого аналізу діяльності груп.
Завдання для 1-ї групи
Виділення фрагментів тексту. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння за допомого панелі інструментів.
Завдання для 2-ї групи
Виділення фрагментів тексту. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння за допомогою контекстного меню.
Завдання для 3-ї групи
Виділення фрагментів тексту. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння за допомогою клавіатури.
Завдання для 4-ї групи
Виділення фрагментів тексту. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння за допомогою рядка меню.
VІ. Виконання практичної роботи
Техніка безпеки під час роботи за комп’ютером.
1. Відкрийте документ Завдання 1.doc. На першій сторінці переставите місцями назви, які відповідають даному тексту, а потім розмістіть по порядку за числами, використовуючи різні способи виділення та операції над фрагментами тексту.
Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми (Варіант 2) Учитель, враховуючи індивідуальні особливості учнів класу, самостійно визначає час і термін проведення комплексу вправ під час роботи.
VІІ. Підсумок уроку.
Метод «Мікрофон»:
«Сьогодні на уроці я дізнався …»
"Сьогодні на уроці я навчився …"
VIІІ. Домашнє завдання
- Опрацювати текст підручника.
- Виконати завдання 1,2 ст. 131.
- Підготувати запитання за текстом підручника.

- Створити ребуси до теми.

Інформатика та природознавство

Інтегрований урок, 5 клас

Тема. Поняття шаблону презентації. Створення презентацій на основі шаблону. Охорона природи. Червона Книга.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із змінною  зовнішнього вигляду презентації, навчити створювати презентацію на основі шаблону; сформувати знання про Червону Книгу, її зміст і значення, акцентувати увагу учнів на рослинах і тваринах своєї місцевості, що занесені до червоної Книги України, довести необхідність щоденної охорони природи;
розвиваюча: розвивати  пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу,  навички роботи з мишею і клавіатурою; вміння правильно поводитись у природі, розрізняти і вказувати назви декількох тварин і рослин своєї місцевості, які занесені до Червоної Книги України;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, що вчаться, уважності, дисциплінованості, посидючості; ціннісне ставлення до навколишнього середовища, формувати особисту відповідальність за його збереження та примноження..
Тип урокуІнтегрований
Обладнання: комп’ютери, мультимедійний проектор, зображення тварин і рослин з Червоної книги України, роздавальні картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
 Привітання, організація учнівської поведінки, повторення правил техніки безпеки під час роботи з комп’ютером.

На сьогоднішньому уроці ми з вами будемо:
Не просто слухати,
А чути.
Не просто дивитись,
А бачити.
Не просто думати,
А міркувати.
Енергійно і активно працювати

 ІІ. Актуалізація опорних знань.
1) Фронтальне опитування учнів за запитаннями параграфа§  4.4 підручника:
1.     Текстові об’єкти яких типів можуть міститися на слайдах презентації? У чому їх особливість?
2.     Як змінити положення текстового об’єкта на слайді? Як змінити його розміри?
3.     Як видалити текстовий об’єкт?

2) Робота з картками.
Виконання  вправи «Незакінчене речення».
·       Програма для створення комп’ютерних презентацій…..(Power Point).
·       Вставити об’єкт WordArt на слайд презентації  можна за допомогою пункту меню ……(вставка).
·       Виконати форматування тексту на слайді можна за допомогою …..(Панель форматування)
·       Презентація, що призначена для демонстрації фотографій……(Фотоальбом)
·       Вставити зображення на слайд можна за допомогою пункту меню …..(Вставка)
   
3) Письмова робота за картками.
 а) Доповни схему
 б)  відобразити у малюнках такі екологічні проблеми:


1) лісова пожежа                                  2) вирубування лісів






         3) стихійні сміттєзвалища                               4) викидні гази
         автомобілів


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель інформатики. При створені презентації важливо не просто розмістити на слайдах текстові та графічні об’єкти, а бажано надати їй привабливого вигляду, оформити її.  А от про що ми з вами будемо говорити, ви зможете  дізнатись, виконавши завдання:
Вправа  «Розшифрувальник»

АШБНОЛ  (Шаблон)

Вчитель природознавства. На попередньому уроці ми ознайомилися з основними екологічними проблемами людства. А чи можна щось зробити, щоб покращити стан довкілля, зберегти різноманіття рослин і тварин?
Кожна рослина чи тварина по своєму особлива. Вони мають право на те, щоб жити поруч з нами, бути повноправною частиною природи.

(Для зацікавлення учнів при вивчені нової теми готується чорний ящик, у якому знаходяться предмети, що поєднують інформатику та природознавство. У чорному ящику знаходяться маніпулятор миша та яблуко).
Підказка: У чорному ящику знаходяться організм  живої природи, та пристрій, який є як у живій природі так і входить до комплекту комп’ютера. 

ІV. Повідомлення теми та завдань уроку.
Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку «Поняття шаблону презентації. Створення презентацій на основі шаблону. Охорона природи. Червона Книга», на якому ми навчимося створювати презентації на основі шаблонів, а також ознайомимося з представниками Червоної Книги України, які мешкають  у нашій місцевості та визначимо власну роль при охороні довкілля.

V. Вивчення нового матеріалу
Вчитель інформатики. (Пояснення вчителя з елементами демонстрування)
Шаблони  це зразки для створення презентацій. Вони дають змогу створювати презентації швидше, ніж починаючи з нового аркуша. Шаблони презентацій створюються для полегшення роботи користувача.
У Power Point  є два види шаблонів: шаблони вмісту і шабло­ни оформлення.
Шаблони презентацій дозволяють задавати зовнішній вигляд презентації (шаблони оформлення) або структуру презентації (ша­блони вмісту).
Шаблон вмісту — це шаблон оформлення, який містить зра­зок тексту для слайдів. Текст шаблону замінюється потрібним текстом.
   Шаблон оформлення визначає фоновий малюнок та кольорову палітру слайдів, стиль оформлення таких елементів як заголовки, підзаголовки, розмір і колір шрифту та інші деталі оформлення.
(Для оформлення презентації PowerPoint пропоную набір шаблонів з різноманітних тем).
 Для оформлення слайда стандартним чином слід:
1.     Вибрати команду оформлення слайду  меню Формат.
2.     У вікні області завдань Конструктор слайдів, що відкрилося, вибрати потрібний шаблон у списку Доступні для використання. Даний шаблон буде застосований до всіх слайдів.
  Для того, щоб застосувати шаблон оформлення для одного слайду, необхідно відкрити меню за допомогою кнопки, що розташована справа від вибраного шаблону оформлення, та вибрати команду Застосувати до виділених  слайдів.
У процесі роботи над презентацією шаблони оформлення можна змінювати та підбирати дизайн слайдів за власними вподобаннями. Для зміни шаблону оформлення слід вибрати потрібні ескізи слайдів і новий варіант шаблону.
Якщо жоден зі стандартних шаблонів оформлення вас не влаштовує, ви можете створити оригінальний фон як для окремого слайда, так і для презентації в цілому.
Для цього потрібно:
1.     Вибрати команду Фон меню Формат.
2.     У вікні Фон, що відкрилося, необхідно відкрити меню за допомогою кнопки, що розташована справа від поля вибору кольору та способу заливки
3.     Вибрати команду Інші кольори в разі зміни кольорової палітри фону слайда. У вікні Кольори, що відкрилося, вибрати потрібний колір із запропонованих та вибрати кнопку ОК.
4.     Вибрати команду Способи заливки в разі використання візерунка, градієнтної заливки або зображення для фону слайда. У вікні Способи заливки, що відкрилося, установити потрібні значення параметрів та вибрати кнопку ОК.
     Колірна схема – набір кольорів, які використовуються при оформленні фону слайда, тексту заголовка та основного тексту, заливок, тіней, гіперпосилань. За допомогою колірної схеми слайда можна збільшити й урізноманітнити варіанти оформлення презентації. Шаблон оформлення включає колірну схему, яка задається по замовчуванню, а також додаткові колірні схеми на вибір. Якщо жодна із запропонованих колірних схем не підходить, ви можете створити власну.
Для зміни колірної схеми слід вибрати потрібні ескізи слайдів та новий варіант колірної схеми.
Макет слайда визначає структуру (спосіб розміщення, послідовність) об’єктів на слайді, тобто місце розташування заголовка, підзаголовків, списків, малюнків, таблиць, відео- та аудіофрагментів.
Макет містить спеціальні рамки, всередині яких можуть бути розташовані  текст, графічні та мультимедійні об’єкти.
Вибір конкретного макета залежить від виду інформації, що буде розміщуватися на слайді. Якщо на слайді планується розмістити лише текст, то макет потрібно вибирати серед елементів списку Макети тексту області завдань Розмітка слайда
     Якщо жоден із розроблених макетів вас не влаштовує, виберіть макет Порожній слайд у списку Макети вмісту і сформуйте свою власну структуру розміщення об’єктів на слайді.
Застосування розмітки слайду:
1.     У меню Формат виберіть команду Розмітка слайду.
2.     У звичайному режимі в області Слайди виберіть слайди, до яких потрібно застосувати розмітку.
3.     В області завдань Розмітка слайду виберіть потрібний макет.

Вчитель природознавства.
Охорона природи.
У кожної людини рідний край — це місце, де вона народилася,
живе і працює. Кожне дерево, квітка, травинка — це частина природи,
частина рідної землі. Природа подарувала їх людям назавжди. Людина живе і працює серед природи і тому зобов’язана її берегти.
Україна здавна славиться своїми природними багатствами: лісами, горами, річками, морями. Особливо шанобливо люди ставляться до землі, яку називають годувальницею. І від того, як ми будемо ставитися до землі, води, повітря, лісу, буде залежати наше майбутнє.
Тому нам, як відповідальному поколінню, потрібно зробити все для того, щоб краса рідної природи не зникла, а навпаки ще більше розквітла. Щоб наші нащадки могли споглядати рослин і тварин не тільки на малюнках, а й у живій природі.
2. Червона книга.
В 1948 році вчені всього світу створили Міжнародний союз охорони природи. За його завданням зоологи, ботаніки, екологи вивчали рідкісні або зникаючі види рослин і тварин, які потребують негайної допомоги. Зібрану інформацію надрукували у вигляді списків під назвою „Червона книга фактів”. Це і була перша Червона книга.
Чому книгу назвали червоною?
(Бесіда з учнями. Асоціації з червоним сигналом світлофора.)
Червоний колір – сигнал небезпеки. Червона книга попереджає людей про те, що рослини і тварини занесені на її сторінки в небезпеці, потребують їх допомоги.
         В 1966 році була видана Міжнародна Червона книга. Сторінки в неї різнокольорові.
         Червоні сторінки містять напевно зниклі види (вони не траплялися у природі протягом кількох років, проте, можливо, збереглися у недоступних місцях).
         Жовті сторінки містять види, які перебувають під загрозою зникнення (кількість особин швидко скорочується, подальше існування їх неможливе без здійснення спеціальних охоронних заходів).
         Білі сторінки – списки рідкісних видів (не перебувають під прямою загрозою зникнення, але трапляються в такій незначній кількості або на обмежених площах, що можуть незабаром зникнути).
Сірі сторінки – невизначені, маловідомі види (через обмежені відомості про них неможливо оцінити їх сучасний стан).
Зелені сторінки – містять поновлені види, ті, що раніше належали до зникаючих, але завдяки вжитим заходам нині вважаються врятованими від зникнення.
Чорні сторінки – зниклі види.
Перша Червона книга присвячена українській флорі та фауні була видана в 1980 році під назвою „Червона книга Української РСР”. Після набуття Україною незалежності, у видавництві „Українська енциклопедія” було випущене друге видання Червоної книги України:
1994 рік – том „Тваринний світ” (382 види)
         1996 рік – том „Рослинний світ” (541 вид)
         Третє видання Червоної книги України (найновіше) вийшло в світ у 2009 році.

Фізкультхвилинка
Хто здоровим хоче буть,
Про зарядку не забудь!
Станьте, дітки, станьте край,
Руки вбоки, руки вниз
На сусіда подивись.
Очі мружим, затулили,
Враз долоньками закрили.
Туп ногою, туп другою,
Повторяєм всі за мною.
Щоби губки в нас не дулись,
Один одному всміхнулись.


VІ. Формування практичних умінь та навичок
Клас поділяється на три групи.   Кожній групі потрібно  створити презентацію на основі шаблону:
І група – звірі Червоної книги України
ІІ – рослини Червоної книги України
ІІІ – птахи Червоної книги України
В складі групи працюють такі виконавці: дизайнер, проектант, лектор.
VІІ.  Підсумок уроку
Відкриття чорного ящика.
Вч. природознавства.
Уявіть, що яблуко — це Земля. Поділіть яблуко на чотири частини. Три чверті яблука — це води Світового океану, відкла­діть їх.
Одна чверть — це суходіл. Розріжте її навпіл. Одна полови­на — території, малопридатні для життя людей: полярні області, пустелі, болота, високі та скелясті гори. Відкладіть і цю половину.
1/8 частина — територія, на якій живуть люди (вони не обов’язково вирощують продукти харчування).
Розріжте 1/8 частину яблука ще на 4 частини. З частини — скелясті, або вологі, холодні, не придатні для сільського госпо­дарства землі, де розташувалися міста, села, заводи, автостоянки тощо, тому там не вирощують продукти харчування.
Що ж залишилося? 1/32. Обережно зніміть шкіру з частини яблука. Вона символізує тоненький шар на поверхні земної кори, який дає усьому людству їжу. Він забезпечує обмежену кількість продуктів харчування, і ми повинні раціонально його використо­вувати.

 «Мікрофон» Учням пропоную «уявний мікрофон» та орієнтовний перелік запитань:
-         Чи сподобався мені урок?
-         Що нового я дізнався на уроці?
-         Я навчився на уроці?
-         Чи знадобиться мені матеріал, вивчений на уроці?

VІІІ.  Домашнє завдання
1.     Опрацювати  § 4,6 (Й. Я. Ривкінд, Т. І. Лисенко, Л.А. Чернікова, В.В.Шакотько Інформатика 5 клас.  – К. : Генеза, 2013)
2.     Додаткове завдання: Скласти кросворд на тему «Презентація»
3.     Опрацювати  § 52 (О. Г. ЯрошенкоВ. М. Бойко Природознавство: 5 кл. – К. : Світоч, 2013)
4.       Додаткове завдання: Скласти кросворд на тему «Мій рідний край»

Література:
1.     Ривкінд Й. Я., Лисенко Т. І., Чернікова Л.А., Шакотько В.В. Інформатика підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів.  – К. : Генеза, 2013.
2.     Ярошенко, О. Г. Бойко В. М.  Природознавство : підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закладів. – К. : Світоч, 2013.
3.     Фотографії  з архіву Рівненського природного заповідника



Немає коментарів:

Дописати коментар

Інтерактивна вправа  "Етапи проекту" Кросворд "Скретч"